piątek, 30 lipca 2010

AutoCAD 2010 - lekcja 1

Pierwsza lekcja dotycząca pracy z programem AutoCAD 2010.


Zapraszam!


czwartek, 22 lipca 2010

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?


Roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę (Prawo budowlane- art.28, ust.1). Aby otrzymać taki dokument należy spełnić szereg warunków oraz poświęcić sporo czasu na tuaczki po urzędach.

Zanim będziemy mogli złożyć wniosek o pozwolenie na budowę konieczne jest:

■uzyskanie Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu w Wydziale Architektury i Nadzoru Budowlanego Urzędu Miasta lub Gminy,
■wykonanie przez uprawnionego geodetę aktualnej mapy sytuacyjno-wysokościowej w skali 1 : 500 przeznaczonej do celów projektowych,
■kupienie gotowego projektu domu lub zlecenie wykonania projektu indywidualnego. W przypadku zakupu projektu powtarzalnego należy zlecić wykonanie adaptacji projektu tj. dostosowaniu projektu do istniejących w danym terenie warunków przez uprawnionego projektanta,
■uzyskanie Warunków Technicznych dostawy mediów:
-energii elektrycznej w Zakładzie Energetycznym
-wody i odbioru ścieków w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji
-gazu w Zakładzie Gazowniczym

■wykonanie opinii geologicznej,
■uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej (dla gruntów kl. I do III),
■uzyskanie uzgodnień w Zakładzie Uzgodnienia Dokumentacji Projektowej (ZUDP):
-projektu przyłącza energii elektrycznej
-projektu przyłącza wody i kanalizacji
-projektu gazowego.

Po skompletowaniu wszystkich wymaganych dokumentów, możemy przystąpić do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę we właściwym organie administracji architektoniczno - budowlanej - najczęściej jest to starosta.


Składając wypełniony wnioske musimy dołączyć do niego:

■cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami (patrz wyżej)
■oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
■decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Teraz pozostaje nam czekać na decyzję odpowiedniego organu, który zgodnie z prawem sprawdza:

■zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu, a także wymaganiami ochrony środowiska,
■zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi,
■kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia

W przypadku nie dostarcznia wszytskich dokumentów lub stwierdzenia naruszeń otrzymujemy od urzędu szansę naprawienia nieprawidłowości obwarowaną ostatecznym terminem. Dopiero po upływie wyznaczonego terminu organ wydaje decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę. Jeżeli jednak spełnimy wszystkie powyższe waruki organ musi nam wydać decyzję o pozwoleniu na budowę w ciągu 65 dni od momentu złożenia wniosku.

Pozwolenie na budowę wydaje starosta. Decyzję przesyła niezwłocznie wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta albo organowi, który wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
W decyzji o pozwoleniu na budowę właściwy organ, w razie potrzeby:

■określa szczególne warunki zabezpieczenia terenu budowy i prowadzenia robót budowlanych,
■określa czas użytkowania tymczasowych obiektów budowlanych,
■określa szczegółowe wymagania dotyczące nadzoru na budowie
■zamieszcza inne informacje o obowiązkach i warunkach.

Pozwolenie na budowę staje się ostateczne, gdy żadna ze stron nie odwołała się od decyzji w ciągu 14 dni od jej doręczenia. Stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu.

Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata.

poniedziałek, 19 lipca 2010

Co to jest projekt budowlany - część 2

W poprzedniej części zostało wyjaśnione czym jest projekt budowlany, jakie wymagania musi spełniać i co wchodzi w skład dobrze sporządzonego projektu budowlanego. W poprzednim wpisie dokonano podziału części rysunkowej projektu architektoniczno-budowlanego na pięć rodzajów rysunków. W części drugiej skupię się na dokłądniejszym omówieniu każdego z nich.



Rzut fundamentów, kondygnacji oraz dachu wraz z przekrojami pionowymi

Rzut jest to przekrój poziomy elementu lub obiektu budowlanego poprowadzony przez charakterystyczny poziom oraz kondygnację w takim miejscu, aby była możliwość pokazania elementów budowlanych projektowanego poziomu czy kondygnacji określających w miare możliwie czytelny sposób funkcje użytkowe (rozmieszczenie, powierzchnia i sposób połączenia pomieszczeń) tego poziomu lub kondygnacji.
Rysunkiem uzupełniającym informacje o ukłądzie budynku, zwłaszcza jego wymiarach pionowych, jest przekrój pionowy, zaznaczany linią punktową (kreska i kropka na przemian) na rzutach. Uzupełnieniem przekrojów pionowych jest zwykle opis materiałowo-technicznych poszczególnych przegród poziomych (stropów, dachu, tarasu, podłogi na gruncie).
Ważną rolę w projektach budynków odgrywają rysunki wieźby dachowej, w których zawarte są szczegóły niezbędne do wykonania układu elementów konstrukcji nośnej dachu.

Rysunek elewacji


Rysunki elewacji obrazują wygląd budynku, czyli jego zewnętrznych ścian wraz z dachem i elementami ozdabiającymi budynek. Często wykonywane są w kolorach, aby walory przyszłej konstrukcji były bardziej widoczne. Obecnie wykonuje się je za pomocą programów komputerowych (np. Autocad Architecture), które na podstawie wprowadzonego projektu generują rysunek elewacji budynku.

Rysunki elementów konstrukcyjnych


Dzielą się na rysunki konstrukcji żelbetowych, betonowych, stalowych, murowych albo konstrukcji drewnianych. Pokazuje się na nich rysunki całych konstrukcji oraz detale pozwalające poprawnie wykonać daną konstrukcję. Ważnym elementem rysunków konstrukcyjnych są szczegółowe rysunki połączeń między elementami.

Rysunki instalacji i rozwiązań technicznych


Przedstawia się na nich rysunki instalacji: kanalizacyjnej, wodociągowej, wody ciepłej, centralnego ogrzewania, gazowej, elektrycznej, a czasem też innych. Wykonuje się je jako:

-rzuty kondygnacji, z których można odczytać nie tylko przebieg przewodów poszczególnych instalacji na danej kondygnacji, ale też rozmieszczenie pionów i wyposażenia (np.umywalek, wanien, misek ustępowych, zlewów itp.).

-rozwinięcia pionów instalacyjnych, które także obrazują przebieg przewodów wzdłuż poszczególnych kondygnacji, a ponadto zawierają inne informacje niezbędne dla wykonwacy instalacji np. średnice przewodów, informacje o ich uzbrojeniu i rodzaje połączeń.

Inne rysunki

W budownictwie oprócz rysunków zawartych w projekcie architektoniczno- budowlanym, występuje szereg innych rysunków. Warto wspomnięć chociażby o rysunku monażowym, który wskazuje robotnikom w jakiej kolejności i gdzie powinni montować określone elementy. Dla kierownika robót, który właśnie ją zaczyna ważnym dokumentem jest projekt zagospodarowania placu budowy, z rysunkiem placu budowy z rozmieszczonymi elementami zagospodarowania.
Oprócz tego wykorzystuje się również rysunki: schematyczne, inwentaryzacyjne, deskowań i rusztowań, stolarki i ślusarki budowlanej, schematy montażu i jeszcze kilka innych.

czwartek, 15 lipca 2010

Co to jest projekt budowlany - część 1

Projekt budowlany jest to opracowanie, wykonane zgodnie z uregulowaniami prawnymi (ustawa Prawo Budowlane oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie-Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r.), niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę oraz do jej realizacji.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury projekt budowlany należy opracowywać w języku Polskim w 4 egzemplarzach (2 egz.-inwestor, 1 egz.-archiwum organu nadzoru budowlanego, 1 egz.-organ wydający pozwolenie na budowę), a sposób wymiarowania oraz oznaczenia graficzne i literowe na rysunkach projektu powinny być zgodne z aktualnymi normami lub innymi oznaczeniami objaśnionymi w legendzie rysunku.

Projekt budowlany składa się z:

1. Projektu zagospodarowania działki lub terenu
2. Projektu architektoniczno- budowlanego obiektu wraz z wynikami badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechnicznych warunków posadowienia.

Do projektu budowlanego powinny być dołączone dokumenty potwierdzające posiadanie uprawnień budowlanych i przynależność wszystkich projektantów do odpowiednich izb branżowych oraz oświadczenia jednostek odpowiedzialnych o zapewnieniu dostaw energii, gazu, wody, a także o odprowadzeniu ścieków i przyłączeniu obiektu do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.

Projekt zagospodarowania-działki


Część rysunkową wykonuje się na tzw. podkładzie geodezyjnym, czyli kopii aktualnej mapy geodezyjnej terenu obejmującego działkę przewidzianą do zabudowy. Na mapach takich wykonuje się rysunek orientacyjny oraz rysunek sytuacyjny. Ten pierwszy sporządza w skali od 1:5000 do 1:25 000 w taki sposób, aby umożliwiał określenie położenia obiektu względem ulicy, drogi, innego obiektu albo charakterystycznych elementów terenu. Rysunek sytuacyjny jest bardziej dokładny, gdyż sporządza się go w skali od 1:200 do 1:500 zgodnie z normą PN-B-01027:2002 i pokazuje na nim wiele informacji istotnych dla inwestora i wykonawcy, m.in.:

■przebieg granic działki i jej numer ewidencyjny
■projektowany obiekt wraz z wymiarami i odległościami od granic działki
■usytuowanie, obrys i układ istniejących oraz planowanych obiektów budowlanych
■rodzaj i zasięg uciążliwości
■układ komunikacji wewnętrznej
■ukształtowanie terenu (z oznaczeniem zmian w stosunku do stanu pierwotengo)
■ukształtowanie zieleni isteniejącej oraz planowanej
■urządzenia przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego oraz trasy dojazdów pojazdów straży pożarnej
■przebieg lini wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, elektrycznych oraz telefonicznych
Wszystkie wyżej wymienione informacje mogą być przedstawione na dodatkowcyh rysunkach pod warunkiem dołączenia zbiorczego rysunku koordynacji uzbrojenia działki lub terenu.

Projekt zagospodarowania działki posiada też część opisową w której określa się m.in.: przedmiot inwestycji, istniejący stan zagospodarowania wraz z planowanymi zmianami, zestawienie powierzchni poszczególnych części zagospodarowania terenu, ukształtowanie terenu, zieleni itp.

Projekt architektoniczno-budowlany


Składa się z opisu technicznego oraz części rysunkowej. Opis techniczny zawiera informacje, których nie można przedstawić w formie rysunku, choć są niezbędne dla wykonawcy oraz inspekcji. Są to między innymi:
■przeznaczenie i charakterystyka budynku
■funkcje budynku
■bryła i zestawienie powierzchni pomieszczeń i kondygnacji
■rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe
■wyposażenie w instalacje
■charakterystyka energetyczna budynku

Część rysunkowa projektu budowlanego powinna zawierać:
■rzut fundamentów oraz wszystkich kondygnacji budynku oraz dachu, a także przekroje ■pionowe wykonane w charakterystycznych miejscach
■rysunki elewacji
■rysunki elementów konstrukcyjnych
■rysunki rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych przegród wewnętrznych i zewnętrznych ■budynku
■rysunki instalacji i urządzeń technicznych

poniedziałek, 12 lipca 2010

Prosty sposób na uprawnienia budowlane

Wymagania do uzyskania uprawnień budowlanych, które są niezbędne do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, określają:

■ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku- Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r.,Nr 156,poz. 1118 z późn. zm.) oraz

■rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 roku w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U.Nr 83, poz. 578 z póżn. zm.).



Według tych przepisów samodzielne funkcje techniczne, do których należy:
■projektowanie, sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i sprawowanie nadzoru autorskiego;
■kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi;
■kierowanie wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzór i kontrolę techniczną wytwarzania tych elementów;
■wykonywanie nadzoru inwestorskiego;
■sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych,

mogą wykonywać wyłącznie osoby, które:

1. posiadają odpowiednie wykształcenie techniczne;
2. odbyły praktykę zawodową, dostosowaną do rodzaju, stopnia skomplikowania działalności i innych wymagań związanych z wykonywaną funkcją;
3. zdały egzamin ze znajomości procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.

Jeśli chodzi o wykształcenie techniczne to możliwe są dwa warianty. Uzyskanie uprawnień budowlanych bez ograniczeń, po ukończeniu studiów magisterskich na kierunku odpowiednim dla danej specjalności lub uzyskanie uprawnień budowlanych w ograniczonym zakresie po ukończeniu wyższych studiów zawodowych na kierunku odpowiednim dla danej specjalności, ewentualnie ukończenie studiów magisterskich na kierunku pokrewnym dla danej specjalności. Całość zawarta jest w tabeli:



Okres trwania praktyki zawodowej jest zależny od rodzaju uprawnień. Zgodnie z prawem budowlanym:

1. do projektowania bez ograniczeń i sprawdzania projektów architektoniczno-budowlanych ustawodawca wymaga odbycia:
■ dwuletniej praktyki przy sporządzaniu projektów,
■ rocznej praktyki na budowie;

2. do projektowania w ograniczonym zakresie ustawodawca wymaga odbycia:
■ dwuletniej praktyki przy sporządzaniu projektów,
■ rocznej praktyki na budowie;

3. do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń ustawodawca wymaga
odbycia dwuletniej praktyki na budowie;

4. do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie ustawodawca wymaga odbycia trzyletniej praktyki na budowie.

Praktykę zawodową można zacząć po ukończeniu trzeciego roku studiów pod nadzorem osoby dysponującej uprawnieniami budowlanymi bez ograniczeń we właściwej specjalności i będąca czynnym członkiem samorządu zawodowego. Praktyka polega na bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych albo na pełnieniu funkcji technicznej na budowie oraz dokumentowaniu tego w książce praktyki zawodowej.


Ostatnim wymogiem jest zdanie egzaminu na uprawnienia budowlane. Za nim to nastąpi okręgowa komisja kwalifikacyjna okręgowej izby inżynierów budownictwa musi ocenić spełnienie powyższych warunków i dopuścić do egzaminu osobę składającą takie podanie.
Egzamin jest organizowany przez odpowiednią Izbę Inżynierów Budownictwa i wiąże się z kosztem około 1300 zł.