czwartek, 22 lipca 2010
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę (Prawo budowlane- art.28, ust.1). Aby otrzymać taki dokument należy spełnić szereg warunków oraz poświęcić sporo czasu na tuaczki po urzędach.
Zanim będziemy mogli złożyć wniosek o pozwolenie na budowę konieczne jest:
■uzyskanie Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu w Wydziale Architektury i Nadzoru Budowlanego Urzędu Miasta lub Gminy,
■wykonanie przez uprawnionego geodetę aktualnej mapy sytuacyjno-wysokościowej w skali 1 : 500 przeznaczonej do celów projektowych,
■kupienie gotowego projektu domu lub zlecenie wykonania projektu indywidualnego. W przypadku zakupu projektu powtarzalnego należy zlecić wykonanie adaptacji projektu tj. dostosowaniu projektu do istniejących w danym terenie warunków przez uprawnionego projektanta,
■uzyskanie Warunków Technicznych dostawy mediów:
-energii elektrycznej w Zakładzie Energetycznym
-wody i odbioru ścieków w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji
-gazu w Zakładzie Gazowniczym
■wykonanie opinii geologicznej,
■uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej (dla gruntów kl. I do III),
■uzyskanie uzgodnień w Zakładzie Uzgodnienia Dokumentacji Projektowej (ZUDP):
-projektu przyłącza energii elektrycznej
-projektu przyłącza wody i kanalizacji
-projektu gazowego.
Po skompletowaniu wszystkich wymaganych dokumentów, możemy przystąpić do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę we właściwym organie administracji architektoniczno - budowlanej - najczęściej jest to starosta.
Składając wypełniony wnioske musimy dołączyć do niego:
■cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami (patrz wyżej)
■oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
■decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Teraz pozostaje nam czekać na decyzję odpowiedniego organu, który zgodnie z prawem sprawdza:
■zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu, a także wymaganiami ochrony środowiska,
■zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi,
■kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia
W przypadku nie dostarcznia wszytskich dokumentów lub stwierdzenia naruszeń otrzymujemy od urzędu szansę naprawienia nieprawidłowości obwarowaną ostatecznym terminem. Dopiero po upływie wyznaczonego terminu organ wydaje decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę. Jeżeli jednak spełnimy wszystkie powyższe waruki organ musi nam wydać decyzję o pozwoleniu na budowę w ciągu 65 dni od momentu złożenia wniosku.
Pozwolenie na budowę wydaje starosta. Decyzję przesyła niezwłocznie wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta albo organowi, który wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
W decyzji o pozwoleniu na budowę właściwy organ, w razie potrzeby:
■określa szczególne warunki zabezpieczenia terenu budowy i prowadzenia robót budowlanych,
■określa czas użytkowania tymczasowych obiektów budowlanych,
■określa szczegółowe wymagania dotyczące nadzoru na budowie
■zamieszcza inne informacje o obowiązkach i warunkach.
Pozwolenie na budowę staje się ostateczne, gdy żadna ze stron nie odwołała się od decyzji w ciągu 14 dni od jej doręczenia. Stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu.
Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Czasami takimi rzeczami zajmuje się wasz architekt, jednak w większości przypadków robi się to samemu :) Wiadomo, że tu trzeba troszkę poczekać. U mnie już pracę wrą, wybieramy z https://manufaktura-kominkow.pl kominek do salonu
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńGdy już otrzymamy pozwolenie na budowę - poza wzniesieniem budynku powinniśmy rozważyć również wywiercenie studni głębinowej. Jak tego dokonać? Na pewno pomocne mogą okazać się wiertnice dostępne w ofercie firmy http://staltechnika.pl/oferta/wiertnice-do-geotechniki-pod-studnie/ :-).
OdpowiedzUsuńWarto przed rozpoczęciem budowy zastanowić się jakie narzędzia będą nam potrzebne. Dla mnie bardzo pomocne było rusztowanie, które zamówiłem na stronie https://www.arad.pl/schody-stalowe,g36.html. Bardzo przyśpieszyło to prace budowlane
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńAby uzyskać pozwolenie na budowę niezbędne jest skorzystanie z usług geologa. Jeśli szukasz firmy geologicznej z Bydgoszczy działającej na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego i województw ościennych , ta oferta HydroGeoProject z pewnością Cię zainteresuje. Firma ta posiada wieloletnie doświadczenie w rozwiązywaniu zagadnień geologicznych. Zaufało jej już wielu zadowolonych klientów.
OdpowiedzUsuńFaktycznie bez tego niestety ale raczej z nasza budową nie ruszymy i jest to niezbędny dokument. Jeśli zależy nam aby nasz dom był budowany w bardzo dobrej jakości to polecam firmę https://www.wawerbud.pl/budowa-domu-sso/ która się na tych pracach doskonale zna.
OdpowiedzUsuńDawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.
OdpowiedzUsuńJeśli już będziemy mieli pozwolenie to jest bardzo ważną sprawą to abyśmy mieli również kontakt do zaufanego geodety. Muszę dodać, że ja skorzystałem z usług https://geo-szkic.pl/ i jestem przekonany, że całość pomiarów okazałą się jak najbardziej dokładna.
OdpowiedzUsuńWszystkim osobom zainteresowanym tematem mogę polecić usługi firmy, z którą sam współpracuje od jakiegoś czasu. Jeżeli szukacie ekspertów od konsultingu środowiskowego, to polecam Wam sprawdzić ofertę na stronie https://www.eko-projekt.com/ .
OdpowiedzUsuńFaktycznie raczej bez tego niestety nasza budowa nie będzie mogła ruszyć. Myślę, że również od razu warto jest skontaktować się z firmą https://zarzycki-architektura.pl/ aby wykonała dla nas fajny projekt naszego domu czy innego obiektu.
OdpowiedzUsuńMyślę, że jak najbardziej świetnym pomysłem jest budowa domu, ale trzeba przygotować się na właściwe rozwiązania i myślę, że wszystko można odpowiednio zaplanować. Zerknijcie sobie na różnego rodzaj usługi, które już można zaplanować, zanim otrzymamy właściwe pozwolenie. Można zerknąć na ofertę www.odwierty.net . Tam poznacie firmę, która zajmuje się odwiertami pod pompę ciepła lub studnie głębinowe. Myślę, że właściwa wiedza, jak i właściwe rozwiązania bardzo się tutaj przydadzą.
OdpowiedzUsuńZadbaj też o inteligentne systemy i rozwiązania. Na przykład takie jak system na jeden klucz: https://www.systemkluczowy.pl/pl/c/Na-jeden-klucz/13 . Moim zdaniem jest to bardzo duże ułatwienie.
OdpowiedzUsuńMyślę, że jest to bardzo ważny temat, tak samo jak temat związany z pieniędzmi. Skąd wziąć pieniądze na takie inwestycje? Myślę, że wskazówki dostępne na stronie https://www.wybudujmydom.pl/skad-wziac-pieniadze-na-budowe-domu-czesc-1/ mogą być dla wielu osób bardzo pomocne, więc z nich skorzystajcie.
OdpowiedzUsuńSwoją budowę możesz także skonsultować z rzeczoznawcą budowlanym. W różnych kwestiach technicznych z pewnością pomoże Ci rzeczoznawca budowlany Poznań .
OdpowiedzUsuńCzy na przyłącza wodno-kanalizacyjne też otrzymuje się pozwolenie? Trzeba przesłać jakieś dokumenty? Jak cały proces wygląda i ile trzeba czekać na takie przyłącza? Interesuje mnie oferta firmy https://sanitechkielpino.pl/przylacze-wodne-wod-kan-zukowo/ . Kiedy do takiej firmy się zgłosić? Wcześniej, aby zaklepać termin, czy dopiero po otrzymaniu właściwych dokumentów. Temat dla laików na pewno nieco zawiły, ale kto pyta - nie błądzi.
OdpowiedzUsuńCzy ktoś z Was interesuje się, w jaki sposób wygląda kwestia pozwoleń na budowę w przypadku drewnianych domków letniskowych? Coraz częściej rozglądam się za takim domkiem dla siebie i postawiłabym go nad jeziorem. Na uwagę w tym temacie zasługuje firma https://domki-zbylut.pl/oferta , która tworzy piękne domy.
OdpowiedzUsuńZainteresowanym tematem mogę polecić sprawdzić stronę https://ivel.pl/k212,automatyka-interkomy.html , na której znajdziecie ofertę sklepu internetowego IVEL z najróżniejszymi systemami alarmowymi, monitoringiem oraz domofonami. Niejednokrotnie korzystałem z oferty tego sklepu i nigdy nie było najmniejszego problemu z dostawą.
OdpowiedzUsuń