Jak sama nazwa wskazuje strop Swedeck jest szwedzkim rozwiązaniem żebrowego stropu żelbetonowego wprowadzonym w Polsce. Rozwiązanie prezentowane poniżej jest bardzo popularne w krajach skandynawskich oraz zachodniej Europy.
Konstrukcja stropu składa się z:
1. Żeber, których szkielet składa się z prętów poziomych oraz łączących ich strzemion. Zbrojenie przymocowane jest do blachy dennej o grubości 1,5 cm.
2. Blach głównych deskowania - są to galwanizowane i profilowane blachy TP 20 grubości 0,7 cm.
3. Blach krańcowych - służących do zaślepienia i uszczelnienia konstrukcji stropu. Są one odpowiednio sztywne aby przeciwdziałać parciu betonu.
4. Siatek zbrojeniowych - układanych na górę konstrukcji, opierających się na górnych prętach poziomych żeber.
Rozstaw żeber wynosi od 50 do 150 cm, przy czym standardowy rozstaw to 120 cm. Wysokość żebra kształtowana jest w przedziale 25-76 cm, a szerokość 14 lub 20 cm. Betonowa płyta górna ma grubość od 10 do 16 cm. Maksymalna rozpiętość stropu może wynosić nawet 18 m.
Strop na czas montażu wymaga podparcia w odstępach co 1,2 m. System stropów Swedeck umożliwia łatwy i krótki montaż - czas montażu 1m2 stropu to około 0,3 roboczogodziny. Jest wykorzystywany głównie podczas budowy obiektów wielkopowierzchniowych takich jak parkingi, budynki przemysłowe, domy handlowe, garaże wielopoziomowe, szpitale oraz biurowce.
Szalunku bardzo ułatwiają stawianie ścian i sufitów. Przy pracach w moim domu zdecydowałem się wynająć szalunki na https://www.arad.pl/szalunki-stropowe,g19.html. Bardzo ułatwiły prace przy stawianiu domu
OdpowiedzUsuńArtykuł zaiste bardzo ciekawy i przydatny. Ja jednak liczę tez na waszą pomoc i to, ze podpowiecie mi czy przy budowie niewielkiego domu, potrzebne mi beda tego typu https://serwisbudowy.pl/kategoria-produktu/rusztowania/warszawskie-i-kozly-murarskie/ rusztowania i kozły? Podpowiedzcie mi proszę czy koniecznie potrzebuje inwestować w taki sprzęt?
OdpowiedzUsuń