sobota, 10 września 2011

Ogrzewanie podłogowe

W ostatnich latach ogrzewanie podłogowe w Polsce znajduje coraz więcej zwolenników. Budujący domy jednorodzinne często stoją przed dylematem wyboru między ogrzewaniem tradycyjnym a podłogowym. Postaram się przedstawić ogólny zarys popularnej podłogówki oraz pokazać jej dobre oraz złe strony.

Na początku warto zauważyć iż istnieją dwa rodzaje ogrzewania podłogowego - elektryczne oraz wodne. Łatwiejsze w montażu oraz eksploatacji jest ogrzewania elektryczne, lecz z powodu wysokich kosztów energii elektrycznej nie polecam tego rozwiązania (chyba, że ktoś ma dostęp do taniego prądu - przydomowa elektrownia). A więc skupiamy się na wodnym ogrzewaniu podłogowym.

A wygląda to tak:


Do kotłowni poprzez skrzynkę z rozdzielaczami(z mosiądzu, mosiądzu-niklowanego lub stali nierdzewnej) podłączone są rurki miedziane lub z tworzyw sztucznych przez które przepływa ciepła woda. W miarę pokonywania coraz większego dystansu następuje oddanie ciepła przez wodę i do kotłowni wraca wystudzona woda. Ciepło oddane przez wodę jest akumulowane w specjalnej wylewce (jastrych) oraz wykładzinie podłogowej. W tym miejscu pojawia się pierwszy problem związany z instalacją ogrzewania podłogowego, mianowicie należy dokładnie obliczyć szybkość utraty temperatury przez wodę i zaprojektować ułożenie przewodów, aby uniknąć niedogrzania pewnych obszarów.

Przewody układa się na dwa sposoby:


Dużym plusem układu ślimakowego jest fakt, że przewód dostarczający ciepłą wodę i przewód odbierający zimną są ułożone naprzemiennie.


Jak widać na powyższym zdjęciu w okolicach okien i drzwi balkonowych następuje zagęszczenie przewodów.


Celem uniknięcie utraty ciepła ogrzewanie podłogowe układa się na warstwie izolacyjnej (np. utwardzony styropian), stosuje wylewki które kumulują ciepło, na których bezpośrednio umieszczona jest warstwa użytkowa.
Specjalnie użyłem nazwy warstwa użytkowa ponieważ przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego należy poważnie zastanowić się nad warstwą wykończeniową. Nie może to być materiał, który ma duży opór cieplny (np. dywany), ponieważ będzie on "przechwytywał" całe ciepło. Kładąc wykładzinę należy zwrócić uwagę, aby miała niski opór cieplny oraz mały skurcz temperaturowy.

W tym miejscu warto zaznaczyć iż przy układaniu ogrzewania podłogowego należy zawsze pamiętać o taśmach dylatacyjnych przy ścianach zewnętrznych, wewnętrznych oraz takich elementach jak kolumny czy podpory. Rola dylatacji polega na przejmowaniu naprężeń jastrychu – płyty grzewczej, które powstają podczas zmian temperatury.

Do montowania rurek ogrzewania podłogowego stosuje się:
- listwy
- maty na których między guzkami prowadzi się rurki
- spinacze


Trzecią poważną wadę ogrzewania podłogowego prezentuje poniższy wykres:


Ze względu na stosunkowo wysoką temperaturę przy powierzchni podłogi ogrzewania podłogowego nie powinno się stosować w pomieszczeniach, gdzie często przebywamy w pozycji siedzącej lub leżącej (szczególnie sypialnie).Z drugiej stronie taki sposób ogrzewania idealnie nadaje się do pomieszczeń w których jesteśmy w ruchu (łazienki, kuchnie, korytarze).

Osobiście zainwestowałbym w ogrzewanie podłogowe, jednak w połączeniu z ogrzewaniem tradycyjnym. W pomieszczeniach w których stosuje się płytki podłogowe, a więc kuchnia, łazienka oraz korytarz zastosowałbym ogrzewanie podłogowe, natomiast w pozostałych pomieszczeniach ogrzewanie tradycyjne. Jednak przed przystąpieniem do montażu rurek dokonałbym dokładnych obliczeń wydajności ogrzewania w poszczególnych miejscach w budynku. Lepiej więcej czasu (i pieniędzy) poświęcić na zaplanowanie inwestycji, niż potem mieć problemy z dogrzaniem domu i stawać przed dylematem instalacji dodatkowego grzejniki lub kucia podłogi.

33 komentarze:

  1. Teraz coraz więcej osób na takie ogrzewanie stawia i wcale mnie to nie dziwi;) Zajrzyjcie sobie także na propozycje od https://el-san.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Też mam od niedawna u siebie w domu ogrzewanie podłogowe. Jeśli chodzi o montaż, to wykonywała go dkla mnie firma Uponor. Poszło im szybko i sprawnie, a wszystko działa bez problemu. Moim zdaniem jak najbardziej warto korzystać z tym zakresie z ich usług, ponieważ bardzo dobrze się na tym znają

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja też u siebie będę miał podłogówkę. Z pewnością jest to bardzo przyjemna rzecz w domu :) Myślę także o kominku w salonie. Tu warto znać takie miejsca jak http://drzwiczki-kominkowe.pl jeżeli aranżujecie swoje kominki

    OdpowiedzUsuń
  5. Warto pamiętać o tym, że ogrzewanie podłogowe można kłaść pod panele drewniane, ale wtedy opór cieplny nie powinien przekraczać 0,15m²K / W Ja nie miałam o tym pojęcia, dopiero firma Uponor Home, z którą podjęłam współpracę, uświadomiła mnie o tym.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ogrzewanie podłogowe sprawdza się świetnie, szczególnie w pomieszczeniach w których mamy kafelki, takich jak kuchnia czy łazienka. W moim domu całość instalacji powierzyłem firmie https://instaltechnik.pl/. Ich fachowcy bardzo sprawnie przeprowadzili wszystkie prace montażowe

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również zdecydowałam się w moim domu na instalację ogrzewania podłogowego. Aby cały system był wydajniejszy, dokładnie zabezpieczyłam też wszystkie okna oraz drzwi, tak aby dostarczane ciepło na długo pozostawało w pomieszczeniach. Dobrej jakości uszczelki https://powerrubber.com/kat/uszczelki-do-okien-i-drzwi/ stanowią doskonałą izolację cieplną, a także wpływają na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

      Usuń
  7. Z pewnością, zaletą ogrzewania podłogowego jest korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Polecam wam zapoznać się z ofertą firmy Uponor - ja sama korzystałam z ich usług.

    OdpowiedzUsuń
  8. W tym przypadku warto również sprawdzić ofertę Gutex - Producent drutów oporowych, gdzie znajdziecie duży wybór nie tylko drutów oporowych ale innych elementów grzejnych

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Akurat to rozwiązanie jest bardzo fajne i muszę przyznać, że jak najbardziej warto jest z niego skorzystać. U mnie w domu jeszcze mam oczywiście piec na węgiel z którego jestem bardzo zadowolony. Cieszę się, że również używam węgla z https://sobianek.pl/ gdyż moim zdaniem jest to doskonały produkt.

    OdpowiedzUsuń
  11. Jak dla mnie samo ogrzewanie jest niezwykle ważną kwestią i muszę przyznać, że nawet w firmie zdecydowałam się na instalację gazową. W końcu po skorzystaniu z oferty https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-firmy/ wiem również, że mogę mieć niższe opłaty za gaz, co jest akurat bardzo ważne.

    OdpowiedzUsuń
  12. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo interesujący wpis, z którego można sie sporo dowiedzieć. Chciałbym Wam polecić stronę https://sobianek.pl/, na której znajdziecie rozbudowaną oferte sprzedaży węgla, materiałów budowalnych oraz zaopatrzenia dla rolnictwa.

    OdpowiedzUsuń
  14. Przy ogrzewaniu podłogowym warto zwrócić uwage na odpowiedni wybór warstwy wykończeniowej podłogi.
    https://podlogi24.net/

    OdpowiedzUsuń
  15. Ogrzewanie podłogowe to świetne rozwiązanie. Polecam również ten artykuł https://szybkagotowka.pl/Finanse/ogrzewanie-podlogowe

    OdpowiedzUsuń
  16. Co by nie mówić to jak najbardziej samo ogrzewanie podłogowe jest niezwykle fajnym rozwiązaniem i można je wykonać na różny sposób. Polecam na pewno zapoznanie się z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym https://ewol-ogrzewanie.pl/elektryczne-ogrzewanie-podlogowe/ które moim zdaniem również bardzo fajnie się sprawdza.

    OdpowiedzUsuń
  17. Zainteresowanym tematem chciałbym polecić amerigas opinie 2019 , gdzie znajdziecie ofertę czołowego dystrybutora LPG w Polsce. Czy ktoś z Was również korzysta z ich oferty?

    OdpowiedzUsuń
  18. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  19. Ciekawy artykuł :) Ogrzewanie podłogowe w domu to strzał w dziesiątkę. Polecam ten sterownik podłogowy https://www.techsterowniki.pl/sterowniki-do-ogrzewania-podlogowego-L-9-r

    Do wyboru jest wiele innowacyjnych urządzeń więc warto inwestować w nową technologię.

    OdpowiedzUsuń
  20. Elektryczne ogrzewanie podłogowe, to jak najbardziej dobry wybór. Niesie za sobą wiele zalet, a jeśli zdecydujemy się na ofertę https://www.samurio.pl/ to mamy pewność, że będzie slużyć nam przez lata.

    OdpowiedzUsuń
  21. Jeszcze dość ważną sprawą jest to abyśmy w ogóle wiedzieli jaki piec u nas będzie. Myślę, że od razu kontakt do kominiarza z https://kominiarz.warszawa.pl/ przyda się wielu osobom i ja już również nie raz miałem okazję z niego skorzystać.

    OdpowiedzUsuń
  22. U nas też będzie podłogówka. Ale jeszcze nie zdecydowaliśmy gdzie ją położymy. ja chcę na parterze a mąż również na piętrze... Póki co wybieramy piece na pellet poznań i ogarniamy budowę domu.

    OdpowiedzUsuń
  23. To prawda takie ogrzewanie jest fajnym rozwiązaniem, ale właśnie raz do roku musimy na pewno wezwać również kominiarza. Ja w takich sytuacjach dzwonię do http://kominiarzszczecin.pl/ i wiem, że cały przegląd jest wykonany rzetelnie.

    OdpowiedzUsuń
  24. Samo posiadanie ładnej podłogi jest bardzo ważną sprawą ale gdy jest ona drewniana to również pamiętajmy o regularnym jej cyklinowaniu. Myślę, że warto do takich prac wezwać firmę https://cyklinowaniewarszawa.pl/ i ja właśnie najczęściej tak robię.

    OdpowiedzUsuń
  25. U mnie świetnie się sprawdza ogrzewanie podłogowe. Do tego mam pompa ciepła brötje 8kw która wyrabia się ze wszystkim i podłoga szybko się nagrzewa.

    OdpowiedzUsuń
  26. Uważam, że warto korzystać z wiedzy i różnych pomysłów dostępnych w internecie. A jeśli chodzi o ogrzewanie to warto też rozważyć taką opcję jak pompy ciepła: https://terme.pl/pl/menu/ogrzewanie/pompy-ciepla-202 . Wiele osób decyduje się właśnie na taki wybór.

    OdpowiedzUsuń
  27. Pellet – Twoje źródło ciepła i przyjazne dla środowiska rozwiązanie. Wysoka jakość, ekonomiczność i łatwość użytkowania. Ogrzej swój dom z przyjemnością i dbaj o planetę!https://www.biomasapartner.pl/c/pellet-drzewny,104

    OdpowiedzUsuń
  28. A ogólnie z jakich rozwiązań korzystacie, jeśli chodzi o ogrzewanie? Najpopularniejszy jest teraz temat pomp ciepła i całkiem dużo osób się na nie decyduje. Trzeba dobrze wybrać właściwe rozwiązania, które będą dopasowane do danego budynku. Na stronie https://dom21wieku.pl/pompa-ciepla-nibe-opinie-i-recenzja/ sprawdzicie opinie o konkretnych pompach ciepła.

    OdpowiedzUsuń
  29. Pellet: ekologiczne ogrzewanie, niskie koszty, wysoka wydajność. Wybierz przyjazne dla środowiska rozwiązanie, ciesz się komfortem i oszczędzaj! https://karbon-sd.pl/pellet/

    OdpowiedzUsuń
  30. Coraz więcej osób budujących domy decyduje się obecnie na ogrzewanie elektryczne. Pompa ciepła to rozwiązanie praktycznie bezobsługowe, pozwala uzyskać wysokie temperatury w domu przy niewielkim zużyciu prądu. A jeśli zainwestuje się dodatkowo w fotowoltaikę, najlepiej z magazynem jak https://fiberlink.pl/fotowoltaika/magazyn-energii/ to można mieć ogrzewanie za darmo.

    OdpowiedzUsuń
  31. Uważam, że pompy ciepła częstochowa to nie tylko rozwiązanie dla domów jednorodzinnych. Idealnie sprawdzają się także w budynkach komercyjnych, zapewniając efektywne i ekonomiczne ogrzewanie oraz chłodzenie.

    OdpowiedzUsuń