czwartek, 20 października 2011

Skróty klawiszowe w AutoCAD

Sposobów narysowania danego rysunku jest tak dużo jak kreślarzy zasiadających do tego zadania. Rzut parteru można zacząć rysować od lewej strony, od prawej, a nawet od środka. Linie pośrednie można rysować za krótkie, aby potem je przedłużać, można rysować za długie, aby móc je za pomocą jednego polecenia skrócić do pożądanego wymiaru, można również od samego początku stosować dokładny wymiar wklepując go ręcznie z klawiatury.

Aby ułatwić sobie pracę z programem AutoCAD proponuję utworzyć własne skróty klawiszowe najczęściej stosowanych poleceń. Sprawa jest bardzo prosta, a cały sekret kryje się w zlokalizowaniu i edytowaniu pliku acad.pgp.

Jest on najczęściej ukryty w folderze w którym zainstalowaliśmy naszego AutoCADa - ze względu na wersję programu, dokładna lokalizacja może się różnić. Proponuję skorzystać z wyszukiwarki dostarczonej przez system Windows i wklepać tam acad.pgp.


Jeżeli się nie uda klikamy wyświetl więcej wyników i zaznaczając obszar poszukiwań kontynuujemy namierzanie.


Następnie przechodzimy do edycji acad.pgp za pomocą notatnika. Na samym końcu proponuję stworzyć takie wpisy:

; Moje skróty ;

Lista poleceń

; Koniec skrótów ;


Oczywiście zamiast "Lista poleceń" wpisujemy własne skróty klawiszowe wraz z odpowiadającym im poleceniom używanym przez AutoCADa, według scheamtu:

1, *ODLEG
q, *LINIA
...

Jeżeli wybrany przez nas symbol był przypisany wcześniej do innego polecenia, to program skorzysta z wpisu który znajduje się niżej w edytowanym przez nas pliku - z tego właśnie powodu nasze skróty tworzymy na samym dole.
Należy pamiętać, że dane z pliku acad.pgp są wczytywane przy uruchomianiu programu AutoCAD, dlatego mając włączony program i modyfikując skróty klawiszowe należy pamiętać o ponownym uruchomieniu CAD-a.

Jeżeli ktoś korzysta z AutoCADa 2010 to własne skróty klawiszowe może zdefiniować już z poziomu programu. Z menu wybieramy Express Tools, następnie Command Alliases i pojawia nam się edytor z którym każdy sobie poradzi (po zapisaniu zmian nie ma potrzeby restartowania AutoCADa).


Jak widać na poniższym obrazku edytor dodał nam do pliku acad.pgp miejsce w którym będą dodawane nasze polecenia.


Na koniec chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę przyspieszającą pracę kreślarza. Zamiast wciskania ENTER, aby zatwierdzić dane polecenie, można wcisnąć SPACJĘ lub co według mnie dużo bardziej korzystne PRAWY PRZYCISK MYSZY.

Dzięki temu rysując linię nie musimy szukać polecenia w menu, następnie po narysowaniu odrywać prawej ręki od myszy aby wcisnąć enter, wystarczy wcisnąć Q, prawy przycisk myszy, narysować i zakończyć wciskając również prawy przycisk myszy.
Oszczędność około 0,5 sekundy, ale pomnożona przez tysiące poleceń, daje ogromną ilość dodatkowego czasu. Moim zdaniem opłaca się.

1 komentarz:

  1. Witam! akurat sprawa z express toolsami w 2011 bardzo przydatna( dzięki wielkie, bo męczyłam sie okrutnie, wyszukując w windowsie7 pliki). Plus info ode mnie- nie ma potrzeby restartowania autocada po zmianach w pliku pgp wystarczy wpisać REINIT i z okien wybieralnych zaznaczyć pgp( nie mam pojęcia co wpisuje się w polskiej wersji , bo jej nie uznaję...). I działa- nie ma potrzeby wyłączania cada.

    OdpowiedzUsuń