poniedziałek, 19 lipca 2010

Co to jest projekt budowlany - część 2

W poprzedniej części zostało wyjaśnione czym jest projekt budowlany, jakie wymagania musi spełniać i co wchodzi w skład dobrze sporządzonego projektu budowlanego. W poprzednim wpisie dokonano podziału części rysunkowej projektu architektoniczno-budowlanego na pięć rodzajów rysunków. W części drugiej skupię się na dokłądniejszym omówieniu każdego z nich.



Rzut fundamentów, kondygnacji oraz dachu wraz z przekrojami pionowymi

Rzut jest to przekrój poziomy elementu lub obiektu budowlanego poprowadzony przez charakterystyczny poziom oraz kondygnację w takim miejscu, aby była możliwość pokazania elementów budowlanych projektowanego poziomu czy kondygnacji określających w miare możliwie czytelny sposób funkcje użytkowe (rozmieszczenie, powierzchnia i sposób połączenia pomieszczeń) tego poziomu lub kondygnacji.
Rysunkiem uzupełniającym informacje o ukłądzie budynku, zwłaszcza jego wymiarach pionowych, jest przekrój pionowy, zaznaczany linią punktową (kreska i kropka na przemian) na rzutach. Uzupełnieniem przekrojów pionowych jest zwykle opis materiałowo-technicznych poszczególnych przegród poziomych (stropów, dachu, tarasu, podłogi na gruncie).
Ważną rolę w projektach budynków odgrywają rysunki wieźby dachowej, w których zawarte są szczegóły niezbędne do wykonania układu elementów konstrukcji nośnej dachu.

Rysunek elewacji


Rysunki elewacji obrazują wygląd budynku, czyli jego zewnętrznych ścian wraz z dachem i elementami ozdabiającymi budynek. Często wykonywane są w kolorach, aby walory przyszłej konstrukcji były bardziej widoczne. Obecnie wykonuje się je za pomocą programów komputerowych (np. Autocad Architecture), które na podstawie wprowadzonego projektu generują rysunek elewacji budynku.

Rysunki elementów konstrukcyjnych


Dzielą się na rysunki konstrukcji żelbetowych, betonowych, stalowych, murowych albo konstrukcji drewnianych. Pokazuje się na nich rysunki całych konstrukcji oraz detale pozwalające poprawnie wykonać daną konstrukcję. Ważnym elementem rysunków konstrukcyjnych są szczegółowe rysunki połączeń między elementami.

Rysunki instalacji i rozwiązań technicznych


Przedstawia się na nich rysunki instalacji: kanalizacyjnej, wodociągowej, wody ciepłej, centralnego ogrzewania, gazowej, elektrycznej, a czasem też innych. Wykonuje się je jako:

-rzuty kondygnacji, z których można odczytać nie tylko przebieg przewodów poszczególnych instalacji na danej kondygnacji, ale też rozmieszczenie pionów i wyposażenia (np.umywalek, wanien, misek ustępowych, zlewów itp.).

-rozwinięcia pionów instalacyjnych, które także obrazują przebieg przewodów wzdłuż poszczególnych kondygnacji, a ponadto zawierają inne informacje niezbędne dla wykonwacy instalacji np. średnice przewodów, informacje o ich uzbrojeniu i rodzaje połączeń.

Inne rysunki

W budownictwie oprócz rysunków zawartych w projekcie architektoniczno- budowlanym, występuje szereg innych rysunków. Warto wspomnięć chociażby o rysunku monażowym, który wskazuje robotnikom w jakiej kolejności i gdzie powinni montować określone elementy. Dla kierownika robót, który właśnie ją zaczyna ważnym dokumentem jest projekt zagospodarowania placu budowy, z rysunkiem placu budowy z rozmieszczonymi elementami zagospodarowania.
Oprócz tego wykorzystuje się również rysunki: schematyczne, inwentaryzacyjne, deskowań i rusztowań, stolarki i ślusarki budowlanej, schematy montażu i jeszcze kilka innych.

5 komentarzy:

  1. Myślę, że najważniejsze przy stawianiu konstrukcji domu jest solidne rusztowanie. Jak budowałem swój dom to bez rusztowania prace nie mogły pójść naprzód i zdecydowałem się na kupno rusztowania z https://www.arad.pl/rusztowania-przejezdne-layher,g31.html, co okazało się świetnym rozwiązaniem, bo prace znacznie przyśpieszyły

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się, rusztowanie jest niezbędne podczas stawiania domu i na pewno będzie bardzo przydatne. Tego typu sprzęt budowlany wynajmuje firma https://robtomspzoo.com/ . Dodatkowo zajmują się jego montażem i demontażem u klienta. Uważam, że naprawdę warto jest skorzystać z ich usług

    OdpowiedzUsuń
  3. Żaden projekt budowlany nie ruszy bez odpowiedniego sprzętu i przede wszystkim - firmy budowlanej. Polecam korzystać z usług sprawdzonych i doświadczonych firm, takich które pracują na sprzęcie wysokiej klasy jak na przykład https://ciepiela.eu

    OdpowiedzUsuń
  4. Chciałbym Wam polecić stronę https://komatsu-czesci.pl, gdzie znajdziecie czołowych importerów części komatsu w Polsce. Jeżeli jesteście zainteresowani to polecam wejść na stronę i sie z nimi skontaktować.

    OdpowiedzUsuń
  5. A mnie bardzo ciekawi jedna kwestia dotycząca projektu domu - w którym momencie jest omawiamy temat klimatyzacji? Czy to już mój wybór po zakończeniu wszystkich prac, czy taki montaż uwzględnia się również w projekcie? Jeśli wybiorę firmę www.luftklima.pl/montaz-klimatyzacji/ to o kwestiach klimatyzacji muszę z nimi rozmawiać wcześniej czy na etapie budowy domu, jeśli to oni będą dobierali odpowiednie urządzenia?

    OdpowiedzUsuń