czwartek, 15 lipca 2010

Co to jest projekt budowlany - część 1

Projekt budowlany jest to opracowanie, wykonane zgodnie z uregulowaniami prawnymi (ustawa Prawo Budowlane oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie-Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r.), niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę oraz do jej realizacji.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury projekt budowlany należy opracowywać w języku Polskim w 4 egzemplarzach (2 egz.-inwestor, 1 egz.-archiwum organu nadzoru budowlanego, 1 egz.-organ wydający pozwolenie na budowę), a sposób wymiarowania oraz oznaczenia graficzne i literowe na rysunkach projektu powinny być zgodne z aktualnymi normami lub innymi oznaczeniami objaśnionymi w legendzie rysunku.

Projekt budowlany składa się z:

1. Projektu zagospodarowania działki lub terenu
2. Projektu architektoniczno- budowlanego obiektu wraz z wynikami badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechnicznych warunków posadowienia.

Do projektu budowlanego powinny być dołączone dokumenty potwierdzające posiadanie uprawnień budowlanych i przynależność wszystkich projektantów do odpowiednich izb branżowych oraz oświadczenia jednostek odpowiedzialnych o zapewnieniu dostaw energii, gazu, wody, a także o odprowadzeniu ścieków i przyłączeniu obiektu do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.

Projekt zagospodarowania-działki


Część rysunkową wykonuje się na tzw. podkładzie geodezyjnym, czyli kopii aktualnej mapy geodezyjnej terenu obejmującego działkę przewidzianą do zabudowy. Na mapach takich wykonuje się rysunek orientacyjny oraz rysunek sytuacyjny. Ten pierwszy sporządza w skali od 1:5000 do 1:25 000 w taki sposób, aby umożliwiał określenie położenia obiektu względem ulicy, drogi, innego obiektu albo charakterystycznych elementów terenu. Rysunek sytuacyjny jest bardziej dokładny, gdyż sporządza się go w skali od 1:200 do 1:500 zgodnie z normą PN-B-01027:2002 i pokazuje na nim wiele informacji istotnych dla inwestora i wykonawcy, m.in.:

■przebieg granic działki i jej numer ewidencyjny
■projektowany obiekt wraz z wymiarami i odległościami od granic działki
■usytuowanie, obrys i układ istniejących oraz planowanych obiektów budowlanych
■rodzaj i zasięg uciążliwości
■układ komunikacji wewnętrznej
■ukształtowanie terenu (z oznaczeniem zmian w stosunku do stanu pierwotengo)
■ukształtowanie zieleni isteniejącej oraz planowanej
■urządzenia przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego oraz trasy dojazdów pojazdów straży pożarnej
■przebieg lini wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, elektrycznych oraz telefonicznych
Wszystkie wyżej wymienione informacje mogą być przedstawione na dodatkowcyh rysunkach pod warunkiem dołączenia zbiorczego rysunku koordynacji uzbrojenia działki lub terenu.

Projekt zagospodarowania działki posiada też część opisową w której określa się m.in.: przedmiot inwestycji, istniejący stan zagospodarowania wraz z planowanymi zmianami, zestawienie powierzchni poszczególnych części zagospodarowania terenu, ukształtowanie terenu, zieleni itp.

Projekt architektoniczno-budowlany


Składa się z opisu technicznego oraz części rysunkowej. Opis techniczny zawiera informacje, których nie można przedstawić w formie rysunku, choć są niezbędne dla wykonawcy oraz inspekcji. Są to między innymi:
■przeznaczenie i charakterystyka budynku
■funkcje budynku
■bryła i zestawienie powierzchni pomieszczeń i kondygnacji
■rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe
■wyposażenie w instalacje
■charakterystyka energetyczna budynku

Część rysunkowa projektu budowlanego powinna zawierać:
■rzut fundamentów oraz wszystkich kondygnacji budynku oraz dachu, a także przekroje ■pionowe wykonane w charakterystycznych miejscach
■rysunki elewacji
■rysunki elementów konstrukcyjnych
■rysunki rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych przegród wewnętrznych i zewnętrznych ■budynku
■rysunki instalacji i urządzeń technicznych

2 komentarze:

  1. Dzięki rusztowaniom od robtomspzoo zdołamy sięgnąć do wysoko położonych lub trudno dostępnych miejsc. Inaczej niż na drabinach, na rusztowaniach można wygodnie poukładać materiały i narzędzia

    OdpowiedzUsuń
  2. Akurat ja jestem zdania, że bardzo fajnie w takim przypadku sprawdzi się korzystanie z odpowiedniego oprogramowania. Tym bardziej, że jak napisano na stronie https://oprogramowaniedlabudownictwa.pl/ to oprogramowanie dla budownictwa jest niezwykle ważne.

    OdpowiedzUsuń