poniedziałek, 29 listopada 2010

Funkcje wieńca

Dziś nietypowo, bo zaczniemy od przedstawienia kilku fotografii, które pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie:"Co to jest wieniec?".



A więc występuje wieniec adwentowy - stanowiący formę ludowej domowej pobożności, wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, wieniec laurowy - ozdabiano nim głowy zwycięzców na igrzyskach, wieniec ludowy - przygotowywany i dumnie prezentowany na dożynkach, a nawet wieniec wykorzystywany w betoniarkach jako część wprawiająca w ruch maszynę.

A jak się ma do tego wieniec wykonywany na budowie, którego zdjęcie jest poniżej?


Wbrew pozorom oprócz nazwy łączy je jeszcze sposób wykonania - materiał stanowiący szkielet otula się materiałem o innych cechach fizycznych stanowiącym osłonę i wypełnienie oraz zamknięty kształt nadający odporność na działanie sił zewnętrznych.


Przyjrzyjmy się nieco dokładniej konstrukcji wieńca wykonywanego na budowie. Jest to belka żelbetowa wykonywana wzdłuż ścian zewnętrznych. Składa się ona z 3-4 prętów A0 do A3 (średnica 10 lub 12 mm), połączonych 3-4 strzemionami (najczęściej o średnicy 6mm) na 1 metrze długości. W narożnikach pręty zbrojeniowe zagina się i łączy na zakład lub spina dodatkowymi wygiętymi prętami o długości ramion około 0,5 m.

Przygotowane zbrojenie wieńca ustawia się na wszystkich ścianach nośnych po ułożeniu konstrukcji stropowej i wymurowaniu warstwy elewacyjnej lub umocowaniu deskowania wzdłuż ścian zewnętrznych. Betonowanie wieńca wykonuje się równocześnie z zalewaniem stropu, ale przy cienkich stropach monolitycznych trzeba to zrobić dwuetapowo.

Najpierw mieszankę betonową układa się do wysokości jak na stropie, a po jego stwardnieniu ustawia się deskowanie i dolewa brakującą warstwę na wieńcu do założonej wysokości. Wysokość wieńca nie może być mniejsza niż wysokość stropu, a szerokość, zależnie od rodzaju stropu, nie mniejsza niż 10-18 cm.


Reasumując wieniec stropowy pełni funkcję opaski spinającej ściany domu oraz jednocześnie kotwi i usztywnia konstrukcję stropową.


Wykonując wieniec pod strop składający się z prefabrykowanych belek stropowych (np. Terriva, DZ-3, Fert itp.) należy pamiętać, że stropy te przekazują obciążenie za pomocą belek na ściany. Jeśli mamy wykonaną ścianę z twardego materiału to nie ma problemu, jednak w przypadku ścian z betonu komórkowego może dojść do ugniatania i kruszenia ścian na wewnętrznych połączeniach z belkami prefabrykowanymi.

Rozwiązaniem tego problemu jest wykonanie obniżonego wieńca, gdzie warstwa betonu występująca pomiędzy betonem komórkowym a belką będzie przejmowała obciążenia lub wykonanie nadmurówki z 3-4 warstw materiału bardziej odpornego na siły zewnętrzne (np. cegła).



Gotowy wieniec jest łatwy do rozpoznania z zewnątrz budynku w stanie surowym. Jest to betonowy pasek okalający budynek znajdujący się na jednym poziomie.


Na koniec życzę wszystkim, aby zaprojektowane lub wykonane przez nich wieńce prezentowały się co najmniej, tak:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz