czwartek, 1 grudnia 2011

PGE Arena vs Veltins Arena

Jakiś czas temu na łamach polskiej prasy mogliśmy przeczytać, że niedawno oddany do użytku stadion w Gdańsku (PGE Arena) jest najpiękniejszy w Europie. Wszyscy wkoło byli zachwyceni, mimo, że stadion został oddany z opóźnieniem (nie odbył się mecz Polska-Francja) i były ogromne problemy, aby straż pożarna wydała zgodę na organizację imprez masowych (mecz z Niemcami odbył się warunkowo).



Na pierwsze mecze Lechii Gdańsk przychodziło po 30 tysięcy osób, po bilety ustawiały się gigantyczne kolejki, mimo niezapewnienia odpowiednich dojść do stadionu tłum parł dzielnie przez tory, krzaki, forsował płoty, wszystko to aby dotrzeć do wspaniałej areny oddanej ku chwale ...Cezara/Donalda Tuska (niepotrzebne skreślić).

Od momentu inauguracji mineły niespedłna 4 miesiące, frekwencja spadła do 12 tysięcy, prasa zaczyna informować, że loże biznesowe stoją puste a sam stadion może nie zarobić na swoje utrzymanie.

Niespodzianka? Nie



Moim zdaniem projektanci przygotowujący stadion popełnili bardzo poważny błąd. Nie przewidziano innego wykorzystania obiektu niż mecze pilkarskie. Niestety liga polska jest na tak żenującym poziomie, że stadion przyciągnie tylko fanatyków. Oliwy do ognia dodała wojenka, którą rząd przy popraciu mediów wydał kibicom. Cóż, platforma zyskała kilka procent, ale od stadionów odstraszeni zostali ludzie w obawie przed ekscesami. Warto zwrócić uwagę, że z momentem wypowiedzenia krucjaty przeciwko "bandyterce" policja wypuściła raport z którego jasno wynika, że stadiony są bezpieczne, ilość zadym w ostatnich latach spadła niemalże do zera, a główne naruszenie porządku to w większości przewinienia spotykane powszechnie w nocnych klubach, autobusach czy szkołach. Niestety, aby dotrzeć do raportu trzeba wykazać się wysiłkiem, bo dziwnym przypadkiem w mediach o raporcie była kompletna cisza.




Dodanie dachu nad stadionem oraz systemu zabezpieczenia murawy przed zadeptaniem pozwoliłoby znacznie zwiększyć liczbę potencjalnych imprez. Koszt? Za podobne pieniądze wybudowano stadion Shalke, który ma pojemność 61 500 w meczach klubowych, zadaszenie oraz jeżdżącą murawę. No, ale wiadomo, że koszt pracy jest znacznie wyższy w Polsce (Jest ??), pozatym prezesom (tak, liczba mnoga) inwestycji finansowanej przez budżet państwa należą się premie (Tak??), stąd zapewne ta różnica.

Poniżej porównanie stadionu Shalke do stadionu Lechii:


Do tej pory na stadionie w Gelsenkirchen oprócz meczów piłkarskich były organizowane koncerty (np. Metallica), jubileuszowe setne zawody GP na żużlu, mecz otwarcia mistrzostw świata w hokeju na lodzie (77 803 widzów na meczu!), a w grudniu odbędą się zawody biathlonowe. Poniżej filmy z otwarcia mistrzostw świata w hokeju na lodzie oraz z ostatniego meczu Lechii Gdańsk - mimo wszystko wolę atmosferę panującą na polskich stadionach:




Nie chce być złym prorokiem, ale moim zdaniem 40- tysięczne, niezagospodarowane, budowane za publiczne pieniądze stadiony mogą mieć taki sam wpływ na gospodarkę Polski jak areny olimpijskie na Grecję i mistrzowskie stadiony na Portugalię (obeceni rozważa się ich rozbiórkę).

Poniżej kilka zdjęć z zawodów odbywających się na Veltins Arena:









1 komentarz: